Хранителната плътност варира значително географски между различните региони, дори при прилагането на едни и същи селскостопански методи. Това е документирано в Съединените щати през 1948 г. от изследовател в университета Rutgers в така наречения доклад "Firman Bear". По това време селското стопанство е било малко механизирано, а изкуствените торове и пестицидите едва ли са били използвани. Анализът открил големи разлики в съдържанието на минерали в една и съща храна. Най-големите вариации били открити за калий, натрий, бор и желязо в спанака, докато най-големи разлики в съдържанието на калций, магнезий и мед били открити при доматите.
Почвата в райони с относително ниски валежи може в някои случаи да съдържа изключително висока концентрация на минерали, която се отразява в растенията, които се отглеждат там. Това е добре документирано преди 70 години в книгата "Утрешната храна". Зъболекарят Джордж У. Хърд открил, че почвата в Hereford, Тексас, е изключително богата на минерали. Херефорд стана известен като "град без зъбобол" след статия във вестник от 29 януари 1942 г., в която се съобщава, че Hereford има най-ниската честота на зъбно гниене от всеки град в САЩ. Казва се, че хората в Hereford са имали изключително малко зъбни кухини, а също и че почвата на местно ниво е особено богата на минерали. Той подчертава, че населението в окръга яде непреработена храна и пие сурово мляко.
Последните изследвания показват, че разликите в съдържанието на селен в почвата могат да доведат до големи разлики в концентрацията на селен в месото. Например, тъй като почвата във Финландия е бедна на селен, властите решават в началото на 80-те години да добавят селенат към търговските торове. Изследване на състоянието на селен сред 108 здрави млади хора показа увеличение на нивата на кръвния селен с около 50% след четири години.
Подобен проблем с нивото на минералите в почвата съществува и относно съдържанието на магнезий. Често, когато почвата изчерпва магнезия поради интензивната й употреба, този основен минерал не е включван в подобряването на почвата с торове. Продуктите, отгледани в почвата с подходящо ниво на магнезий, ще съдържат повече магнезий, отколкото продуктите, отглеждани в почви с дефицит на магнезий. Може би 70-80% от американското население е в дефицит на магнезий, което причинява много здравни проблеми. Магнезиевите добавки (хлорид, малат или цитрат) могат да осигурят подходящо ниво, когато зеленчуците са отглеждани в почва без наличието на адекватен магнезий.
FOR IMMEDIATE RELEASE
Orthomolecular Medicine News Service, Sept 12, 2018
by Dag Viljen Poleszynski, PhD